بوشن چیست و کاربرد بوشن در اتصالات

بوشن در اتصالات به کاربرده می شود. این قطعه ی استوانه ای در بازار از نظر جنس دارای دو نوع فلزی و پلاستیکی است. نوع فلزی آن گالوانیزه و برنج بوده و نوع پلاستیکی نیز از پی.وی.سی ساخته شده است.

انواع بوشن

بوشن ها یکی از انواع اتصالاتی هستند که صنعت مورد کاربرد می باشند. یکی از جنیه های تفکیک این نوع از اتصالات با توجه به نحوه ی اتصال آن هاست که در کار مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع از تجهیزات در بین دو لوله به عنوان حلقه واصل به کار برده می شوند. این قطعه در دو شکل متفاوت با کاربرد متفاوت تولید می شوند. یک نوع آن جوشی و شکل دیگر آن دنده ای یا پیچی است. دلیل این نام گذاری نیز به شکل اتصال آن ها در کار بر می گردد.

نوع دنده ای سفید یا پیچی این تجهیزات در لوله کشی های ساختمانی کاربرد دارد. از آن جایی که اگر در لوله کشی آب سرد و گرم و برگشت از وصاله ی دنده ای استفاده شود که گالوانیزه نباشد، به مرور لوله ها دچار پوسیدگی و خوردگی می شوند و درنتیجه سیستم لوله کشی دچار نشتی می شود و باید لوله ها تعویض شود در نتیجه مشکلات فراواین را به همراه خواهد داشت.

بوشن جوشی

با توجه به این که بوشن ها یا پیچی هستند و باید در کار آب بندی شوند تا به طور کامل از آن ها اطمینان حاصل شود. در کنار آن نوع دیگر از بوشن ها جوشی هستند که با کمک جوش در محل خود نصب می شوند. این نوع از بوشن در صنایع کاربرد دارد. برای مثال صنایعی چون آب ، گاز و بخار که نیاز به اتصالاتی کاملا مطمئن دارند که امکان نشت در آن ها غیر ممکن باشد از این نوع از اتصالات برای ارتباط بین لوله ها و انتقال مواد استفاده می کنند.

بوشن گالوانیزه

این نوع از تجهیزات برای استفاده در صنایع مختلفی چون گاز، آب، بخار و هوا و … کاربرد داشته و به دو شکل سیاه و سفید تولید می شود که شکل ظاهری آن دنده ای شکل است. از آن جایی که شکل آن دنده ای است سریع و آسان عمل نصب و اتصال صورت می گیرد.

انواع بوشن گالوانیزه

  • بوشن گالوانیزه سیاه
  • بوشن گالوانیزه سفید
  • بوشن گالوانیزه گرم
  • بوشن گالوانیزه سرد