Type a message کوپلینگ چیست؟ – شرکت آلفا پایپ

قطعه ای مکانیکی وعنصری از یک محور محرک است که در درجه اول به منظور انتقال نیرو / گشتاور بین دو شافت چرخشی ( ژنراتورها و کمپرسورها یا پمپ ها و موتورها) در یک سیستم مکانیکی استفاده می شود و از این طریق اتصال بین ماشین آلات محرک (  drive) و متحرک ( driven ) را فراهم می کند. از طرفی دیگر ،  ناهمترازی ونا هم محوری شافت ها به عنوان مثال در اثرعدم دقت

در مونتاژ ، باید ضمن ایجاد حداقل نیروها واکنشی ، توسط کوپلینگ ها جبران شود .

کاربرد کوپلینگ

بنابراین کارکرد اصلی همه این قطعات ، اتصال شافت ها انتقال نیرو ، جبران ناهمترازی  ونا هم راستایی ( محوری،زاویه ای  وترکیبی) وحرکت های محوری ( تکان وجابه جایی انتهایی شافت ها ) است.

کوپلینگ فلنج

انواع فلنج کوپلینگ ها از دو فلنج چدنی تشکیل شده اند که به انتهای هر شفت متصل می شوند. درایو با پیچ کردن دو فلنج به یکدیگر کامل می شود. هدف از کوپلینگ فلنج اتصال دو لوله به صورت مهر و موم شده است.

یکی از فلنج ها دارای یک قسمت بیرون زده است، در حالی که دیگری دارای یک فرورفتگی قابل مقایسه با آن است. انتهای هر فلنج به هم لحیم می شود تا اطمینان حاصل شود که بدون ایجاد مقاومت در برابر ماده عبوری از آنها به درستی تراز شده اند.

به تراز کردن شفت و رساندن آن به همان خط کمک می کند. برای اتصال دو فلنج به یکدیگر از پیچ و مهره استفاده می شود. به طور معمول، این کوپلینگ ها در سیستم های لوله تحت فشار استفاده می شوند. همچنین برای بارهای بزرگ استفاده می شود. در نتیجه، برای شفت های عظیم بسیار مفید است.

سه نوع مختلف کوپلینگ فلنج عبارتند از: کوپلینگ فلنج نوع محافظت نشده، کوپلینگ فلنج نوع محافظت شده و کوپلینگ فلنج نوع دریایی

کوپلینگ انعطاف پذیر

این نوع کوپلینگ ها دو شفت را به هم متصل می کنند که هم به صورت جانبی و هم به صورت زاویه ای نامناسب هستند. چند نمونه عبارتند از: کوپلینگ های پین بوش، کوپلینگ های جهانی، کوپلینگ های اولدام، کوپلینگ های چرخ دنده، کوپلینگ های زیر، کوپلینگ های فکی، و کوپلینگ های دیافراگمی.

کوپلینگ نوع پین بوش

این‌ها انواع خاصی از کوپلینگ‌ها هستند که زمانی استفاده می‌شوند که دو شفت از نظر موازی، ناهماهنگی زاویه‌ای یا ناهماهنگی محوری کمی ناهماهنگ باشند. کوپلینگ فلنج سفت و سخت اصلاح شده است. این از دو بخش ساخته شده است که متفاوت ساخته شده اند و همچنین پین ها و بوش های لاستیکی که پین ها را می پوشانند.

بین وجه های دو قسمت اتصال، فاصله 5 میلی متری وجود دارد. هیچ پیوند محکمی بین آنها و درایو وجود ندارد، که توسط لاستیک فشرده یا بوش های چرمی انجام می شود.

کوپلینگ جهانی

کوپلینگ هوک نام دیگری برای کوپلینگ جهانی است. کوپلینگ جهانی زمانی استفاده می شود که محورهای دو شفت با یک زاویه متوسط متقابل شوند. شیب دو شفت می تواند ثابت بماند، اما وقتی حرکت از یک شفت به شفت دیگر منتقل می شود، شیب تغییر می کند.

بوشن – بوشن جوشی – سردنده – سردنده جوشی – سراهی – سه راهی جوشی –زانو جوشی – بوشن فشار قوی  6000- بوشن های سفارشی – بوشن فشار قوی 3000  

 

گروه صنعتی آلفا

با مجوز از صنایع سنگین

دارای  استاندارد ملی با شماره    3076  

تولید کننده بوشن واتصالات جوشی

با کارشناسان ما در ارتباط باشید

شماره تماس : 55623063- 021    55630949- 021

شماره روبیکا و  واتساپ : 09351524752