Type a message آشنایی با انواع بوشن و نحوه استفاده هر یک

بوشن چیست و کاربرد بوشن در اتصالات

بوشن در اتصالات به کاربرده می شود. این قطعه ی استوانه ای در بازار از نظر جنس دارای دو نوع فلزی و پلاستیکی است. نوع فلزی آن گالوانیزه و برنج بوده و نوع پلاستیکی نیز از پی.وی.سی ساخته شده است.

درمورد انواع بوشن چه می دانید

بوشن ها یکی از انواع اتصالاتی هستند که صنعت مورد کاربرد می باشند. یکی از جنیه های تفکیک این نوع از اتصالات با توجه به نحوه ی اتصال آن هاست که در کار مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع از تجهیزات در بین دو لوله به عنوان حلقه واصل به کار برده می شوند. این قطعه در دو شکل متفاوت با کاربرد متفاوت تولید می شوند. یک نوع آن جوشی و شکل دیگر آن دنده ای یا پیچی است. دلیل این نام گذاری نیز به شکل اتصال آن ها در کار بر می گردد.

نوع دنده ای سفید یا پیچی این تجهیزات در لوله کشی های ساختمانی کاربرد دارد. از آن جایی که اگر در لوله کشی آب سرد و گرم و برگشت از وصاله ی دنده ای استفاده شود که گالوانیزه نباشد، به مرور لوله ها دچار پوسیدگی و خوردگی می شوند و درنتیجه سیستم لوله کشی دچار نشتی می شود و باید لوله ها تعویض شود در نتیجه مشکلات فراواین را به همراه خواهد داشت.

آشنایی با انواع بوشن ها و کاربردهای آن ها در صنعت

بوشن پلیکا

کاربرد بسیار زیاد این نوع از اتصالات یکی از ویژگی های آن ها محسوب می شود. به عنوان مثال آن ها در صنایع انتقال آب و فاضلاب، انتقال گاز و همچنین در صنعت مخابرات کاربرد دارند. این محصول در دو مدل ترمز دار و تخت عرضه می شود. اگر بخواهیم آن ها را بر اساس سایز تقسیم بندی کنیم، آن ها دارای ابعاد 200 ، 160 ، 125 ، 110 و همچنین 63 و 90 هستند.

 

بوشن لوله

این نوع از تجهیزات دارای دو نوع مختلف هستند. آن ها بر اساس جنس به دو نوع پلاستیکی و فلزی تقسیم بندی می شوند. آن ها در عملیات برق کشی کاربرد دارند و همگی دارای شکل استوانه ای هستند. با توجه به نوع به یکی از شکل های پیچی، جوشی و یا دنده ای در پروژه ها اتصال داده می شوند.

 

بوشن پلاستیکی

برخلاف نامی که این نوع از اتصالات دارند، بسیار با مستحکم و با دوام هستند. به همین دلیل از آن ها در لوله کشی آب و فاضلاب استفاده می شود. کاربرد دیگر آن ها در لوله کشی برق می باشد. البته برای استفاده در لوله کشی برق باید به میزان جریانی که در نهایت از خطوط و کابل های برق عبور داده می شود دقت داشت. این نوع از بوشن ها به نام کاهنده و افزاینده مشهور هستند. این نام گذاری به دلیل کاربرد آن ها در ایجاد ارتباطات می باشد. این تجهیزات برای ایجاد ارتباط بین دو لوله ای که از لحاظ قطر دارای اندازه متفاوت هستند به کاربرده می شوند.

یکی از دلیل دیگر انتخاب این نوع از محصولات شاید قیمت کمی پایین تر آن ها نسبت به سایر انواع بوشن ها می باشد. یکی دیگر از ویژگی های این محصولات طول عمر است. البته همان طور که از جنس آنها مشخص است در فرآیند زنگ زدگی هم با مشکل روبرو نخواهیم شد.

 

بوشن مغزی

برای آشنایی با این نوع از بوشن ها باید بدانیم که آن ها نیز دارای انواع فراوانی هستند و به همین دلیل کاربردهای خاص خود را دارند. این انواع بر اسا جنس به چهار نوع تقسیم بندی می شوند:

  • نوع فلزی
  • نوع گالوانیزه
  • نوع پروپیلن
  • نوع upvc

برای ایجاد ارتباطات در لوله کشی به کار گرفته شده و از این طریق لوله ها به یک بوشن مغزی پیچ می شوند. کاربرد این نوع اتصالات برای مواردی است که تجهیزات دارای رزوه باشند.

 

آیا می دانید بوشن جوشی چیست 

با توجه به این که بوشن ها یا پیچی هستند و باید در کار آب بندی شوند تا به طور کامل از آن ها اطمینان حاصل شود. در کنار آن نوع دیگر از بوشن ها جوشی هستند که با کمک جوش در محل خود نصب می شوند. این نوع از بوشن در صنایع کاربرد دارد. برای مثال صنایعی چون آب ، گاز و بخار که نیاز به اتصالاتی کاملا مطمئن دارند که امکان نشت در آن ها غیر ممکن باشد از این نوع از اتصالات برای ارتباط بین لوله ها و انتقال مواد استفاده می کنند.

بوشن گالوانیزه

این نوع از تجهیزات برای استفاده در صنایع مختلفی چون گاز، آب، بخار و هوا و … کاربرد داشته و به دو شکل سیاه و سفید تولید می شود که شکل ظاهری آن دنده ای شکل است. از آن جایی که شکل آن دنده ای است سریع و آسان عمل نصب و اتصال صورت می گیرد.

انواع بوشن گالوانیزه
  • بوشن گالوانیزه سیاه
  • بوشن گالوانیزه سفید
  • بوشن گالوانیزه گرم
  • بوشن گالوانیزه سرد